RAVVT220M1GDC8002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 134
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 980
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1Ohm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C
RAVVT220M1GDC8002U
DigiKey Part Number
587-RAVVT220M1GDC8002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVVT220M1GDC8002U
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
87.78 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
114 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C