LMK042BJ102KC-FW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 79 700
Datasheet
1000 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
LMK042BJ102KC-FW
DigiKey Part Number
587-2299-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMK042BJ102KC-FW
Description
CAP CER 1000PF 10V X5R 01005
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LMK042BJ102KC-FW Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)