TST40L150CW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4 651
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Diode 150 V 20A Through Hole TO-220AB
TST40L150CW
DigiKey Part Number
1801-TST40L150CW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST40L150CW
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TST40L150CW Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 20 A