RR0816Q-130-D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
YAGEO
13 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
RR0816Q-130-D
DigiKey Part Number
408-1742-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR0816Q-130-D
Description
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/16W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RR0816Q-130-D Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)