VZH470M1HTR-0607S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 705
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19 530
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 1 367
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 7
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 890
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VZH470M1HTR-0607S
DigiKey Part Number
4403-VZH470M1HTR-0607STR-ND - Tape & Reel (TR)
4403-VZH470M1HTR-0607SCT-ND - Cut Tape (CT)
4403-VZH470M1HTR-0607SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZH470M1HTR-0607S
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
129.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
185 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C