CED1H470MCB6377F2
DigiKey Part Number
4191-CED1H470MCB6377F2TR-ND - Tape & Reel (TR)
4191-CED1H470MCB6377F2CT-ND - Cut Tape (CT)
4191-CED1H470MCB6377F2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CED1H470MCB6377F2
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
92.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
185 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C