CR75NP-331KC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 25 048
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6 241
Datasheet
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.26Ohm Max Nonstandard
CR75NP-331KC
DigiKey Part Number
308-2332-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR75NP-331KC
Description
FIXED IND 330UH 400MA 1.26 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.26Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)