SDR0805-331KL
DigiKey Part Number
118-SDR0805-331KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0805-331KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0805-331KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0805-331KL
Description
FIXED IND 330UH 400MA 1.26 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.26Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0805-331KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.26Ohm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
580mA