CDRR75NP-4R7MC is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 922
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 505
Datasheet
4.7 µH Shielded Inductor 2.8 A 39mOhm Max Nonstandard
CDRR75NP-4R7MC
DigiKey Part Number
308-1684-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRR75NP-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 2.8A 39 MOHM SMD
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
2.04A
DC Resistance (DCR)
39mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)