590EA148M500DGR is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
Direct
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
ECS Inc.
SiTime
New at DigiKey
148.5 MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 2.5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
590EA148M500DGR
DigiKey Part Number
863-590EA148M500DGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
590EA148M500DGR
Description
XTAL OSC XO 148.5000MHZ LVPECL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
2.5V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
125mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Output
LVPECL
Current - Supply (Disable) (Max)
75mA