590AC500M800DGR is out of stock and can be placed on backorder.
New at DigiKey
500 MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
590AC500M800DGR
DigiKey Part Number
863-590AC500M800DGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
590AC500M800DGR
Description
XTAL OSCILLATOR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
125mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
75mA