SIT5000AC-8E-25E0-25.000000X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SiTime
In Stock: 653
Datasheet
25 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 2.5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
MEMS Oscillator ruggedness vs quartz part 1
SIT5000AC-8E-25E0-25.000000X
DigiKey Part Number
SIT5000AC-8E-25E0-25.000000X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5000AC-8E-25E0-25.000000X
Description
MEMS OSC TCXO 25.0000MHZ LVCMOS
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
33mA
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
31mA
Voltage - Supply
2.5V