SIT5000AC-8E-25E0-25.000000Y
DigiKey Part Number
1473-SIT5000AC-8E-25E0-25.000000YTR-ND - Tape & Reel (TR)
1473-SIT5000AC-8E-25E0-25.000000YCT-ND - Cut Tape (CT)
1473-SIT5000AC-8E-25E0-25.000000YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5000AC-8E-25E0-25.000000Y
Description
MEMS OSC TCXO 25.0000MHZ LVCMOS
Detailed Description
25 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 2.5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
33mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
31mA
Voltage - Supply
2.5V