SCRH127-102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 1 450
Datasheet
1 mH Shielded Inductor 610 mA 1.82Ohm Max Nonstandard
Signal Transformer Lighting Products Overview
SCRH127-102
DigiKey Part Number
595-1461-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH127-102
Description
FIXED IND 1MH 610MA 1.82 OHM SMD
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
1.82Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA