FCB-0603A-800P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 3 750
Datasheet
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Walsin Technology Corporation
80 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
FCB-0603A-800P
DigiKey Part Number
595-FCB-0603A-800PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB-0603A-800P
Description
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 1LN
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
80 Ohms @ 100 MHz