SSC1000-25-24
DigiKey Part Number
CC2034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSC1000-25-24
Description
RELAY SSR HV DC 1KVDC 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 25 A 0 ~ 1000V Chassis Mount Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSC1000-25-24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
DC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
25 A
Series
Voltage - Input
20 ~ 28VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
0 ~ 1000V