SSC1000-25-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 25 A 0 ~ 1000V Chassis Mount Screw Terminal
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
SSC1000-25-12
DigiKey Part Number
CC1942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSC1000-25-12
Description
RELAY SSR HV DC 1KVDC 25A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SSC1000-25-12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
DC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
25 A
Series
Voltage - Input
8 ~ 16VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
0 ~ 1000V