MS11-CMX100D6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Sensata-Crydom
In Stock: 28
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MS11-CMX100D6
DigiKey Part Number
CC1555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS11-CMX100D6
Description
SSR RELAY SPST-NO 6A 0-100V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
5 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Series
Load Current
6 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
40 mOhms
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C