DRA1-CMX100D6
DigiKey Part Number
CC1728-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA1-CMX100D6
Description
SSR RELAY SPST-NO 6A 1-100V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRA1-CMX100D6 Models
Category
Voltage - Input
3 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 100 V
Series
Load Current
6 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
40 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C