LC1D25BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D25BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25BD
Description
TESYS3P CTR 25A AC3 11KW1NO1NC24
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
25 A