LC1D18BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D18BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18BD
Description
TESYS 3P CTR 18A AC3 9KW1NO1NC24
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D18BD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
18 A