ABLM1A24025
DigiKey Part Number
4008-ABLM1A24025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLM1A24025
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
EDA/CAD Models
ABLM1A24025 Models
Category
Power (Watts)
60W
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
90%
Input Type
AC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 2.09" W x 3.58" H (55.6mm x 53.1mm x 90.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, CSA, CuL, EAC, EN, IEC, KC, NEC Class 2, UL
Current - Output (Max)
2.5A