RF174-02RP1-05BJ3-0305 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 25
Datasheet
Cable Assembly Coaxial MCX to TNC RG-174 12.01" (305.00mm)
RF174-02RP1-05BJ3-0305
DigiKey Part Number
612-RF174-02RP1-05BJ3-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF174-02RP1-05BJ3-0305
Description
COAX CBL MCX TO TNC 12"
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RF174-02RP1-05BJ3-0305 Models
Length
12.01" (305.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MCX to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 90°C