RF174-02RP1-05BJ2-0305
DigiKey Part Number
612-RF174-02RP1-05BJ2-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF174-02RP1-05BJ2-0305
Description
COAX CBL MCX TO TNC 12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MCX to TNC RG-174 12.01" (305.00mm)
EDA/CAD Models
RF174-02RP1-05BJ2-0305 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MCX to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 90°C