CL21B475KOFNNNG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 236 370
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 844 639
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
YAGEO
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
Taiyo Yuden
Murata Electronics
Murata Electronics
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CL21B475KOFNNNG
DigiKey Part Number
1276-CL21B475KOFNNNGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B475KOFNNNG
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21B475KOFNNNG Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)