CL21B475KOFNFNE
DigiKey Part Number
1276-2970-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-2970-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-2970-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B475KOFNFNE
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CL21B475KOFNFNE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)