CL05A105KP5NNWC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 3 898 494
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 236 171
Datasheet
Walsin Technology Corporation
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
CL05A105KP5NNWC
DigiKey Part Number
1276-CL05A105KP5NNWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05A105KP5NNWC
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)