UHW1K121MPD1TD
DigiKey Part Number
493-14606-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14606-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1K121MPD1TD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1K121MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
416 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
115 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C