RAC20E-24SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC20E-24SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20E-24SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 833mA 85 ~ 305 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC20E-24SK/277 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.07" L x 1.09" W x 0.91" H (52.7mm x 27.6mm x 23.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
833mA
Load Regulation
±0.2%
Power (Watts)
20 W