Image for PSK-20E-24 is not available
PSK-20E-24
DigiKey Part Number
179-PSK-20E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20E-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 830mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-20E-24 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
830mA
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
20 W
Load Regulation
±1%