RAC10-12SK/277
DigiKey Part Number
945-3122-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-12SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 840mA 80 ~ 305 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC10-12SK/277 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
84%
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
840mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
10 W