RAC10-05SK/277
DigiKey Part Number
945-3121-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-05SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 2A 80 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC10-05SK/277 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
82%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±1.5%
Power (Watts)
10 W