C2102A.21.03
DigiKey Part Number
C2102R-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2102A.21.03
Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000'
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Red 600V 1000.0' (304.8m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.102" (2.59mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.032" (0.81mm)
Length
1000.0' (304.8m)
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
10/30
Ratings
UL Style 1015, ASTM B-33
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1000'
In-Stock: 5
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 20AWG 600V RED 50'