22N28-213E.286
DigiKey Part Number
403-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
22N28-213E.286
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 9V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 10000 RPM 3.8W 9VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1.062 / 7.5
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
3.8W
Series
Size / Dimension
Round - 0.866" Dia (22.00mm)
Packaging
Tray
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.295" (7.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.472" (12.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
9VDC