16N28-208E.202
DigiKey Part Number
403-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16N28-208E.202
Description
STANDARD MOTOR 8900 RPM 9V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 8900 RPM 1.7W 9VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.410 / 2.9
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
1.7W
Series
Size / Dimension
Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Packaging
Tray
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.295" (7.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.394" (10.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
9VDC