PMC-1401S1520
DigiKey Part Number
2010-1287-2-ND - Tape & Reel (TR)
2010-1287-1-ND - Cut Tape (CT)
2010-1287-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-1401S1520
Description
SWITCH REED SPST-NO 1A 140V
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 15 ~ 20AT Operate Range 10W 1A (AC/DC) 140 V Surface Mount
Category
Voltage - Switching DC
200 V
Power - Rated
10W
Operate Range
15 ~ 20AT
Length - Overall
0.724" (18.40mm)
Size - Body
0.091" Dia x 0.559" L (2.30mm x 14.20mm)
Current - Switching
1A (AC/DC)
Operating Temperature
-60°C ~ 155°C
Voltage - Switching AC
140 V
Current - Carry
1.2A (AC/DC)