PMC-1401S1015
DigiKey Part Number
2010-1286-2-ND - Tape & Reel (TR)
2010-1286-1-ND - Cut Tape (CT)
2010-1286-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-1401S1015
Description
SWITCH REED SPST-NO 1A 140V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 15AT Operate Range 10W 1A (AC/DC) 140 V Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-1401S1015 Models
Category
Voltage - Switching DC
200 V
Manufacturer
PIC GmbH
Power - Rated
10W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operate Time
1 ms
Part Status
Active
Release Time
0.4 ms
Type
Glass Body Reed
Mounting Type
Surface Mount
Circuit
SPST-NO
Termination Style
Axial
Operate Range
10 ~ 15AT
Length - Overall
0.724" (18.40mm)
Release Range
4AT
Size - Body
0.091" Dia x 0.559" L (2.30mm x 14.20mm)
Current - Switching
1A (AC/DC)
Operating Temperature
-60°C ~ 155°C
Voltage - Switching AC
140 V
Current - Carry
1.2A (AC/DC)