TXS2SS-12V-1-Y is available for purchase but is not normally stocked.
TXS2SS-12V-1-Y
DigiKey Part Number
255-TXS2SS-12V-1-YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SS-12V-1-Y
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
4.2 mA