TXS2SA-12V-1-W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
TXS2SA-12V-1-W
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-12V-1-WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-12V-1-W
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
4.2 mA