ERZ-E11E102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 20
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
1 kV 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
ERZ-E11E102
DigiKey Part Number
ERZ-E11E102-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11E102
Description
VARISTOR 1KV 5KA DISC 13MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
280J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV