ERA-8AEB362V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 812
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 375
Datasheet
Direct
Vishay
In Stock: 0
Direct
Susumu
In Stock: 333
Susumu
In Stock: 4 854
YAGEO
Upgrade
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Vishay Dale
3.6 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
ERA-8AEB362V
DigiKey Part Number
10-ERA-8AEB362VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-8AEB362VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-8AEB362VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-8AEB362V
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERA-8AEB362V Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)