EEV-FK1A682M
DigiKey Part Number
PCE3458TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3458CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3458DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK1A682M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV-FK1A682M Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.545 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C