EEH-ZKE181XUP
DigiKey Part Number
P124994TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124994CT-ND - Cut Tape (CT)
P124994DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZKE181XUP
Description
CAP ALUMHYB 180UF 20% 25V SMD
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZKE181XUP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C