EHBSA025M1810608T
DigiKey Part Number
283-EHBSA025M1810608TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA025M1810608TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA025M1810608TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA025M1810608T
Description
CAP ALUM HYBRID 0608 25V 180UF
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C