EEE-TG1C221P
DigiKey Part Number
PCE4049TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4049CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4049DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TG1C221P
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TG1C221P Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
128.1 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C