ECQ-UAAF225T1
DigiKey Part Number
P124118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF225T1
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF225T1 Models
Size / Dimension
1.220" L x 0.571" W (31.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
275V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C