F862FN225K310ZV054
DigiKey Part Number
399-F862FN225K310ZV054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862FN225K310ZV054
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F862FN225K310ZV054 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V