ECQ-UAAF154K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1 280
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 10 260
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Eaton - Electronics Division
0.15 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF154K
DigiKey Part Number
P14787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF154K
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF154K Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C