B32922C3154K000
DigiKey Part Number
495-75594-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3154K000
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32922C3154K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V