ECA-1VHG221BJ
DigiKey Part Number
10-ECA-1VHG221BJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1VHG221BJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1VHG221BJ
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C